Árnyékolók csatlakoztatása
A nyílászárókhoz csatlakozó külső árnyékolók (redőnyök vagy zsalúziák) fogadására fel kell készíteni az ablakokat-ajtókat. Ez eltérő feladat egy „alap” gurtnival működtetett redőny, vagy egy elektromos működtetésű árnyékolóesetében. Nem mindegy továbbá, hogy jól tervezett új építéssel, vagy csak felújítással van dolgunk. Nézzük sorban:
Új építés, elé és fölé épített vakolható elektromos redőny: itt nem szükséges a nyílászárót toktoldózni, viszont az áthidalók megfelelő eltolásával megoldható, hogy a felhúzott árnyékoló ne „lógjon be” az üvegmezőbe. Ez redőny esetében a külső áthidaló 13-15 cm magas eltolását jelenti. Nem szabad megfeledkezni az eltolás mögötti szigetelésről, mivel ennek hiányában hőhíd és penészképződés várható a nyílászáró tetején!
Elektromos zsalúzia: Alapjában ugyanaz az eljárás, mint a redőnynél, csak itt a tokmagasság ~25 cm, mivel a zsaluzia lamellák gyűjtése több helyet igényel, mint a tekercsbe gyűjtött redőnyé.
FONTOS! A vakolható tokos redőny, vagy zsalúzia előlapján lévő szigetelés nem szigetelés! Az csak a vakolás folytonosságát szolgálja, tehát semmi esetben nem hagyható el a nyílászáró feletti hőhíd mentesítés.
Fölé-épített redőny, vagy zsalúzia: a hagyományos felső szekrényes redőny korszerűsített változata. Létezik műanyag tokos, vagy merevített polisztirol tokos változat. Itt az áthidalók helyére kerül a redőnytok. ezt tervezéskor figyelembe kell venni, vagyis többnyire ezek monolit födém, vagy közvetlenül betonkoszorú alá kerülnek. Hő technikailag kiváló, ugyanakkor a könnyű anyagok felhasználása jelentősen rontja a hangszigetelést, ami egy jó minőségű ablakhoz építve annak hanggátlását csökkenti. Ezt zajos környezetben figyelembe kell venni!